c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_09_Obchody-Swiatowego-Dnia-Zapobiegania-Samobojstwom_2023.pngWojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu oraz Fundacja Terapia To Nie Wstyd zapraszają na Obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, w ramach IV edycja Kampanii Społecznej "STOP samobójstwom! Życie ma Sens!", które w Bolesławcu odbędą się 15 września 2023r. na terenie Szpitala przy ul. Aleja Tysiąclecia 30.

Rozpoczynamy konferencją od godziny 1100- 1300 (dla zaproszonych gości), a od godziny 1400 zapraszamy do udziału w naszych obchodach wszystkie osoby, które chcą wspólnie z nami włączyć się w kampanię, aby wybrzmiało nasze wsparcie dla tych osób, które borykają                    się z kryzysem psychicznym. Podczas  naszych obchodów, które odbędą się na terenie parku Szpitala, będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z naszymi specjalistami. Będziemy mówić o tym jak wspierać, pomagać i być uważnym na drugą osobę, jak na nowo odnaleźć sens w życiu i że nikt nie jest sam.

W imieniu własnym i partnerów biorących udział w zapobieganiu samobójstwom,  zapraszamy mieszkańców naszego regionu  do dialogu o życiu, do budowania świadomości wzajemnej współzależności i współodpowiedzialności.

 

Rocznie w naszym kraju odbiera sobie życie około 5000 osób, a coraz większa część tej grupy to młodzież i dzieci. Co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie, a co 3 sekundy ktoś podejmuje próbę samobójczą. To są tysiące osób, które być może wstydziły się lub bały o tym porozmawiać, to są tysiące rodzin, które straciły kogoś bliskiego, to są wspomnienia, które nie mają już szansy się tworzyć. Możemy wspólnie pokazywać, że nawet w chwilach, które wydają się nie do przejścia- zawsze jest nadzieja, i że mamy w sobie moc, żeby ją odnaleźć.

 

Wojewódzki Szpital w Bolesławcu od zeszłego roku  wyszedł z inicjatywą propagowania działań prewencyjnych i profilaktycznych, które mają na celu zwiększyć świadomość społeczną nt. problemu samobójstw. W tym roku włączyliśmy się w ogólnopolską kampanię społeczną  Fundacji  Terapia To Nie Wstyd, która już czwarty rok z rzędu działa, aby zmieniać świat na lepsze i mówić głośno o rzeczach trudnych, o rzeczach stanowiących „tabu”.  Nie jest to łatwe zadanie, dlatego w takich dniach, szczególnie doceniamy to, że razem z nami macie tę odwagę i zaangażowanie, aby mówić: DOŚĆ! ŻYCIE MA SENS, KAŻDE NALEŻY SZANOWAĆ I CELEBROWAĆ. Zależy nam na tym, aby temat profilaktyki zdrowia psychicznego, temat dla niektórych niewygodny i spychany na dalszy plan, zyskał właściwy sobie rozgłos i stał się powszechną wartością, o której nie wstyd będzie rozmawiać i ją pielęgnować. To musi być wartość PONAD WSZELKIMI PODZIAŁAMI.                                         

 

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Suicydologiczne rocznie w Polsce ginie dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. Dlatego też wychodzimy                                 z inicjatywą propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych, które mają na celu zwiększyć świadomość społeczną nt. problemu samobójstw. Chcemy wyjść naprzeciw  tym, którzy potrzebują pomocy działającego w Bolesławcu Centrum Zdrowia Psychicznego dorosłych oraz dzieci i młodzieży, którego misją jest rozwijanie psychiatrii środowiskowej.

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec przy wsparciu  Marcina Krzyżanowskiego- Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego. 

 

Program obchodów dostępny na www.szpitalpsychiatryczny.pl

 

 

 

 

Program obchodów:

 

CZĘŚĆ KONFERENCYJNA – TYLKO DLA ZAPROSZONYCH GOŚCI (11:00 - 13:00):

 

CZĘŚĆ PLENEROWA – OTWARTA DLA WSZYSTKICH (14:00 - 18:00):

 

KORYTARZ DLA ŻYCIA – happening w wykonaniu młodzieży szkolnej, specjalistów psychiatrii, terapeutów, psychologów oraz asystentów zdrowienia. Uczestnicy przebijają bańki mydlane jako symbol izolacji, pokonywania ograniczeń i lęku. (ok. godz. 14:10)

 

POROZMAWIAJMY O ŻYCIU dialog z personelem Centrum Zdrowia Psychicznego dla

dorosłych oraz dzieci i młodzieży (kontakt ze specjalistami możliwy w trakcie całego wydarzenia).

 

PREZENTACJA DZIAŁALNOŚCI KLUBU PACJENTA „MOZAIKOWA FILIŻANKA” – specjaliści o dodatkowych formach wsparcia w ramach działalności Centrum Zdrowia Psychicznego (ok. godz.14:30)

 

PERFORMANCE – scenka przedstawiająca człowieka w sieci kryzysu psychicznego, który

otrzymuje pomoc terapeutyczną, dzięki której pokonuje swoje ograniczenia

związane z chorobą. Występ grupy teatralnej „SZEPT” z udziałem terapeutów i psychologów. (ok. godz. 14:45)

 

TWÓRCZO PRZEZ ŻYCIE – PREZENTACJA LOKALNEJ SCENY MŁODYCH – występ Karoliny Makowskiej oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. (ok. godz. 15:00-16:00)

 

LICYTACJA PRAC PACJENTÓW PREZENTOWANA PODCZAS WYSTAWY                 (ok. godz. 16:15)

 

FINAŁ LOTERII FANTOWEJ (ok. godz. 16:30)

 

KONCERT FINAŁOWY W WYKONANIU ZESPOŁU CLÖDIE  (17:00 - 18:00):

polski zespół rockowy w składzie: Klaudia Trzepizur – wokalistka, uczestniczka

czwartej edycji „The Voice of Poland”, Olaf Olszewski – gitarzysta,

Jacek Czekaj – basista, Krzysztof Mrzygłód – klawiszowiec i Mateusz Królica – perkusista. Zespół w 2023r. wystąpił na „Top of the Top Sopot Festival”   (ok. godz. 17:00)

 

BURZYMY MURY STYGMATYZACJI– w trakcie wydarzeń będzie budowany symboliczny mur, który będzie zburzony na koniec koncertu finałowego, w tle utwór „Arahja”                  (ok. godz. 18:00)