c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_09_marsz_Sybirakow_IMG_3753.jpg17 września 2023 roku w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. W Bolesławcu od 2009 roku organizowany jest Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Organizatorami uroczystości są Zarząd Koła Związku Sybiraków oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu.

W tym roku 15 września ulicami miasta przeszli uczniowie, przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, harcerze, uczniowie i nauczyciele oraz główni bohaterowie uroczystości – Sybiracy, aby pod Pomnikiem Sybiraków, w asyście 23 Pułku Artylerii, upamiętnić rocznicę agresji ZSSR na Polskę, oddać cześć pomordowanym, deportowanym i represjonowanym oraz przypomnieć o bolesnych wydarzeniach i o wszystkich zesłanych na nieludzką ziemię, tych, którzy zginęli w obozach oraz tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny.

– Dzisiejszą uroczystość dedykujemy naszym matkom, które ocaliły nas na zesłaniu od niechybnej śmierci. Przetrwaliśmy dzięki ich zaradności, pracowitości, wierze w lepsze jutro. Rola matek, kobiet deportowanych na Sybir było ogromna i nieoceniona, bo niejednokrotnie to one nadludzkimi siłami w dramatycznych warunkach ratowały od głodowej śmierci swoje dzieci – przypomina  Maria Niemczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Bolesławcu.

15 września bolesławianie oddali cześć oraz złożyli wieńce pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach”.