c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_07_mateusz_grobelny.jpg

- Już pierwszego sierpnia rozpocznie się budowa największego ceramicznego dzbana w Polsce.  Dzban o wysokości około 4 m będzie wielkim i doskonałym upamiętnieniem tradycyjnej sztuki rzemiosła ceramicznego związanego z Bolesławcem – informuje Mateusz Grobelny, artysta ceramik, autor unikatowych pieców ceramicznych często będących jednocześnie rzeźbami.  Niewątpliwie inspiracją jest dawny „Wielki dzban” mistrza Joppego, który przez długi okres był zabytkiem i symbolem miasta.

 

 

 

-”Dzban Bolesławca” będzie podkreślał charakter miasta i równocześnie będzie największym dzbanem ceramicznym w Polsce utrwalonym w piecu opalanym drewnem – zapewnia artysta. „Dzban Bolesławca” zostanie utrwalony w wysokiej temperaturze i szkliwiony w barwach najbardziej charakterystycznych dla Bolesławca.
Proces powstawania dzieła będzie można obserwować na skwerze bolesławieckiego rynku. Finał wypału pieca i pierwsza możliwość zobaczenia „Dzbana Bolesławca” nastąpi 21 sierpnia, podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Do tego czasu można trzymać kciuki za szczęśliwy finał, aby powstałe dzieło  mogło być przez długie lata symbolem i ozdobą Bolesławca.
Podczas ostatniej sesji, 20 lipca, radni Rady Miasta Bolesławiec uchwalili zmiany w budżecie, które m.in. umożliwiają zawarcie umowy z artystą na wykonanie konstrukcji pieca i ewentualny zakup powstałego dzieła.