c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_11_szpikolandia_IMG_6132.jpg

„Szpikolada” to przedsięwzięcie o charakterze charytatywno-edukacyjnym.

Jest ono realizowane przez nauczyciel i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących  i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu, przedstawicieli Fundacji DKMS, Komendę Powiatową Policji w Bolesławcu, Państwową Straż Pożarną w Bolesławcu, 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bolesławcu. 15 listopada prezydent Bolesławca Piotr Roman wziął udział w otwarciu IX edycji „Szpikolady”.  Tegoroczna edycja „Szpikolada w mundurze”, pod patronatem Starosty Bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka, zgromadziła pełnoletnich uczniów szkół średnich w celu rejestracji  potencjalnych dawców szpiku. W trakcie „Szpikolady w mundurze” miały miejsce prezentacje poświęcone tematyce transplantacji tkanek i narządów oraz pokazy służb mundurowych dla uczniów bolesławieckich szkół ponadpodstawowych. Celem akcji jest m.in. rozszerzenie bazy potencjalnych dawców szpiku oraz promocja krwiodawstwa.

 

Warto przypomnieć, że dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie zgodnego dawcy komórek macierzystych. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. 

 

W Bolesławcu następna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się 19 listopada od godz. 10.00 do 16.00 w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki przy pl. Piłsudskiego 1c oraz 25 listopada od godz. 10.00 do 18.00 w galerii Bolesławiec City Center przy ul. Asnyka 1.