c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_12_dekorowanie_pierni2.jpg

Od poniedziałku (19.12.2016) do środy (21.12.2016) w Miejskim Zespole Szkół nr 2 w Bolesławcu gościła grupa nauczycieli z Chorwacji, Czech, Słowacji i Rumunii. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu w ramach realizowanego projektu Erasmus+ „United through cultural and natural diversity – learning through research” (Zjednoczeni przez kulturową i naturalną różnorodność – nauka poprzez badania), dyskutowali na temat dalszej współpracy, sposobów realizacji zadań projektowych oraz kolejnych mobilności planowanych w nadchodzącym roku.

Podczas pobytu w Bolesławcu goście mieli okazje również poznać część zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, uczestniczyli w jasełkach szkolnych, wzięli udział w warsztatach informatycznych oraz artystycznych (dekorowanie pierników i bombek). Aktywnie uczestniczyli również w warsztatach z chórem Melikos 1, ucząc chórzystów prawidłowej wymowy utworów w językach chorwackim, rumuńskim, czeskim i słowackim, oraz ucząc się od naszych chórzystów polskich kolęd i pastorałek.

W ramach dwuletniego projektu uczniowie sześciu europejskich szkół poznają i porównują dziedzictwo kulturowe regionów, z których pochodzą. W zakres badań wchodzą: architektura drewniana, ceramika i przedmioty domowego użytku wykonywane z drewna, stroje ludowe, muzyka, taniec, język, legendy i podania oraz zwyczaje i tradycje ludowe.

W spotkaniu ze strony polskiej wzięły udział panie: Izabela Kulpa, Joanna Kuriata, Monika Mlak i Wioletta Chlastawa. Specjalne podziękowania również dla pań: Beaty Mazgaj, Magdaleny Czyżewskiej, Grażyny Witczak, Agaty Zawadzkiej, Ireny Bartosz, Danuty Musialik, Elżbiety Szupieńko, księdza Sławomira Kowalskiego oraz pana Mirosława Stuczyńskiego za pomoc w przygotowaniu spotkania– informuje Izabela Kulpa z MZS nr 2 .

c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_12_dekorowanie_pier1.jpg