Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/info/2015/12/szopki_muzeum2015/szopki_2015-0.JPG'
There was a problem loading image 'images/stories/info/2015/12/szopki_muzeum2015/szopki_2015-0.JPG'

szopki_2015-0.JPGMuzeum Ceramiki zaprasza na niezwykłą wystawę świąteczną „Szopki polskie” oraz bezpłatne warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych.

4 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy szopek świątecznych, w czasie którego zostaną ogłoszone wyniki IX edycji Konkursu o nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii i współczesności miasta Bolesławiec.

 

{rokbox title=|Odsłuchaj| text=|Odsłuchaj artykuł | }images/stories/audio/voices/2015/12/01a122015.mp3{/rokbox}

{youtube}n1__8uIhv1w{/youtube}

 

Ekspozycję „Szopki polskie” podzielono na dwie części. W pierwszej zaprezentowano 13 tradycyjnych szopek krakowskich. Są to okazałe, bogato zdobione szopki, dla których inspirację stanowiła zabytkowa architektura Krakowa. Mają one formę kilkuwieżowych budowli, liczących od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości. Szopki udekorowane zostały perełkami, świątecznymi motywami, symbolami patriotycznymi itd. W ich wnętrzach umieszczono także postaci figuralne. Szopki zaskakują precyzją wykonania i drobiazgowością. Przyciągają uwagę feerią barw. Wszystkie posiadają podświetlenie, co nadaje im jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

Tradycja tworzenia szopek w Krakowie sięga XIX w. W 1937 r. po raz pierwszy zorganizowany został konkurs na najpiękniejszą szopkę, który jest kontynuowany do dziś.

W drugiej części wystawy zaprezentowano odmienny typ szopek, tradycyjnie wiązany ze Śląskiem. Otrzymywały one z reguły proste formy, przypominające szałas pasterski. Ściany wykonywano z drewna, rzadziej ze słomy czy dykty, szopkę kryto dwuspadowym dachem, na szczycie którego najczęściej umieszczano gwiazdę. Wewnątrz umieszczano żłóbek z sianem. Dużą wagę przywiązywano do figurek. Poszczególne postaci, towarzyszące narodzinom Chrystusa otrzymywały odpowiednie stroje i atrybuty. Wykonywano je także z drewna, często polichromowanego, lub z gliny czy gipsu. Towarzyszyły im zwierzęta gospodarskie.

Szopki opolskie mają najczęściej charakter tradycyjnych scen figuralnych przedstawionych w nurcie ludowej religijności. Na tym tle wyróżnia się szopka w formie tryptyku oraz dużych rozmiarów szopka architektoniczna, wieżowa z kopułami.

Eksponaty prezentowane w Muzeum Ceramiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wystawa prezentowana będzie do 15 stycznia 2015 r. Dodatkowo ekspozycji towarzyszą warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, skierowane do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. W celu ustalenia zapisu grup zorganizowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 75 644 22 00 lub mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Udział w zajęciach oraz wstęp na wystawę dla dzieci i młodzieży jest bezpłatny. Cena biletów dla dorosłych: normalny - 4 zł, ulgowy – 2 zł.

{gallery}info/2015/12/szopki_muzeum2015{/gallery}