Plakat promujący _Noc napoleońską_.jpg

Piątkowy wieczór 29.10.2021 r. upłynie w bolesławieckim kinie Forum pod znakiem Napoleona. Niecodzienne wydarzenie o popularnonaukowym charakterze połączy różne dziedziny sztuki, aby przybliżyć zebranym dawną kulturę oraz bolesławieckie akcenty tego pasjonującego okresu w dziejach Europy. Na  “Noc napoleońską” w Bolesławcu zaprasza Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman.

 

Wydarzenie rozpocznie się o 18:30 spektaklem łączącym nowoczesne technologie laserowe z elementami obrazu, światła i dźwięku. W ramach projektu “1000 lat Górnych Łużyc - ludzie, grody, miasta” Muzeum Ceramiki zabierze widzów w interaktywną podróż “Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”. To rzadka okazja, aby w niekonwencjonalny sposób poszerzyć wiedzę o pasjonujących wydarzeniach z historii regionu i doświadczyć niezapomnianych wrażeń audiowizualnych.

O godzinie 19:00 rozpocznie się kolejny punkt “Nocy napoleońskiej”. Będzie nim adaptacja komedio-opery Stanisława Moniuszki “Karmaniol, czyli Francuzi lubią żartować” w reżyserii oraz inscenizacji Roberto Skolmowskiego, w wykonaniu Towarzystwa Teatralnego we Wrocławiu. Jest to jedno z mniej znanych dzieł Moniuszki, którego libretto stanowi przekład francuskiego wodewilu osadzonego w czasach napoleońskich. Przedstawia historię kowala, który chce się zaciągnąć w szeregi Francuzów, jednak spotkanie oko w oko ze śmiercią studzi jego zapędy. Bohater sztuki to wiejski filozof, który zapowiada sylwetkę dobrego wojaka Szwejka. Sztuka tylko pozornie wydaje się być komedią. Przede wszystkim skłania do refleksji, której sprzyja wysoki poziom artystyczny wykonania.

“Noc napoleońską” zakończy o 20:30 promocja najnowszej publikacji “Opowieści napoleońskie pogranicza śląsko-saksońskiego”. Tematem bogato ilustrowanej trójjęzycznej pozycji jest dziedzictwo historyczne epoki napoleońskiej na pograniczu polsko-niemieckim. Przedstawiono w niej wydarzenia związane z działaniami Wielkiej Armii w regionach Bolesławca, Reichenbachu i Markersdorfu. Promocja odbędzie się w ramach projektu „Opowieści napoleońskie pogranicza polsko-saksońskiego” realizowanego przez Gminę Miejską Bolesławiec i Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH. Bezpłatny egzemplarz publikacji otrzyma każdy uczestnik “Nocy napoleońskiej”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak każdy z widzów będzie musiał okazać się przy wstępie darmowym zaproszeniem.

Darmowe zaproszenia dostępne są do odbioru w kasie kina Forum przy pl. Piłsudskiego 1 C.