Łąka kwietna przy ulicy Rynoltická w Hrádku nad Nisou powstała wiosną 2022 roku, więc właśnie przeżywa swój pierwszy okres zimowy. Charakteryzuje się to na łąkach znacznym przerzedzeniem wegetacji w niesprzyjającym okresie, kiedy mróz niszczy miękkie części nadziemne roślin. Rośliny muszą to przetrwać, ale nie mają możliwości szukania schronienia, jak np. niektóre zwierzęta. Dlatego przeżywają w postaci organów regeneracyjnych i zależy to od tego, czy są to rośliny jednoroczne, czy wieloletnie.

Rośliny jednoroczne kiełkują z nasion iw ciągu jednego roku muszą być w stanie rozmnażać się i produkować następne pokolenie nasion, z którego następnie wyrosną nowe osobniki. Na naszej łące jest to np. mak polny czy tasznik pospolity. Rośliny wieloletnie przeżywają wtedy zimę przy pomocy bulw, cebul, kłączy lub korzeni. W Doninie z tej grupy już w pierwszym roku obficie występowały np. żywokost lekarski, babka lancetowata czy koniczyna łąkowa. Inne wieloletnie rośliny, takie jak mniszek pospolity, hibernują w ciekawy sposób, wykorzystując pąki znajdujące się tuż nad ziemią. Pąki te chronione są przez łuski lub resztki zeschłych liści, aw przypadku opadów śniegu zimą stanowią również doskonałą warstwę izolacyjną i ochronną, zwłaszcza przed mrozem. Pąki posiadają również własne opakowanie ochronne.

Wiosną rozwój roślinności następuje w zależności od temperatur, a także długości dnia, kiedy to rośliny są bardzo wrażliwe na wydłużanie się okresu świetlnego, tzw. fotoperiodu.

 

FOTO 21.jpg

 

                                               Foto: Gabriela Dušková

Kooperační síť "Kvetoucí louky" / Siećwspółpracy "KwitnąceŁąki"

CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002849