- Tak niewiele nas różni. Mamy podobne marzenia, ambicje, ale również podobne problemy – mówią o swoich gościach zza zachodniej granicy - polscy uczestnicy transgranicznych warsztatów w ramach projektu „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen”.

To cykl integracyjnych spotkań, w których wykorzystywane są różne, artystyczne aktywności, takie jak muzyka, teatr, ceramika i rzeźba. W Młodzieżowym Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu uczestnicy warsztatów pracują nad ambitnym spektaklem finałowym w ramach spotkań teatralnych i wokalnych. Ale w tych spotkaniach młodego pokolenia wychowującego się szczęśliwie w pokojowej Europie, ważny jest również kontekst historyczny, ponieważ podczas naukowych warsztatów młodzież obu krajów dowiaduje się więcej o wspólnej – czasem trudnej – przeszłości, ale także podobnym, kulturowym dziedzictwie.  Historyczne warsztaty, które odbyły się w Bautzen podczas inauguracji projektu szczególnie uświadomiły jak wiele łączy sąsiadujące narody, jak przez lata przenikały się wpływy kulturowe, determinowane np. przez surowce naturalne występujące na tym terenie. Przykładem jest  - słynna w świecie bolesławiecka ceramika, której historia rozpoczęła się jeszcze w niemieckim Bunzlau. W pierwszej połowie XX wielu to tutaj powstały  ważne szkoły ceramiki, które ówcześnie dyktowały trendy w europejskim wzornictwie i sztuce. To wspólne  dziedzictwo jest udziałem wcześniejszych pokoleń po obu stronach granicy. Natomiast współczesna globalizacja unifikuje styl życia zarówno młodych Niemców i Polaków. Bezpośredni kontakt uławia również powszechna znajomość języka angielskiego oraz niemieckiego, które już na stałe weszły do programów nauczania. Nie dziwi zatem fakt, że podczas warsztatów międzykulturowych w sali lustrzanej BOK MCC w Bolesławcu szybko znaleziono tzw. wspólny język i to nie tylko w dosłownym sensie. Powszechna dostępność mediów, Internetu oraz popularność portali społecznościowych spowodowały, że globalnie jesteśmy sobie bardzo bliscy, a znaki i symbole popkultury stały się internacjonalne  i oczywiste.

                Na innych zajęciach również w BOK MCC  panował natomiast  język zrozumiały we wszystkich szerokościach geograficznych  - język sztuki podczas spotkań ceramicznych w pracowni  Mateusza Grobelnego. To była świetna okazja dla wielu uczestników, żeby zmierzyć się z gliną. Ten materiał był nowością dla wielu uczestników warsztatów, ale wielu zdążył na tyle zafascynować, że deklarowali kontynuację takiej aktywności w wolnych chwilach. To co wcześniej wydawało się trudne, wręcz abstrakcyjne i odległe, nagle okazywało się przyjazne i podatne jak przysłowiowa glina. Sam mistrz twierdzi, że wystarczy trochę chęci, intuicji  oraz zaufania do siebie, żeby w pracowni poczuć sporo twórczej satysfakcji. Warto - tym bardziej - że prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną wystawione podczas finałowego wernisażu w Teatrze Starym, który będzie preludium do spektaklu młodych aktorów i wokalistów pracujących od początku międzynarodowych spotkań z nauczycielami Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu. Projekt jest finansowany z Programu Współpracy INTERREG POLSKA – SAKSONIA 2014 – 2020.