Resized_20220615_105341.jpeg15 czerwca 2022 r. w Bolesławcu odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży szkolnej w ramach projektu "Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen" realizowanego przez Gminę Miejską Bolesławiec wraz z niemieckim partnerem Landkreis Bautzen. Odbiorcami przygotowanych atrakcji byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu oraz niemieckojęzyczna grupa młodzieży z Berufliches Schulzentrum Bautzen.

 

Partnerzy projektu z Bautzen swój pobyt rozpoczęli od wizyty w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Następnie odbyła się seria warsztatów oraz gier edukacyjnych przygotowanych i prowadzonych przez pracowników Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Nad komunikacją w mieszanych językowo grupach czuwał tłumacz.

W Punkcie Informacji Turystycznej młodzież miała okazję spróbować swoich sił w grach o tematyce historycznej: Napoleońskim Memory oraz Muzealnym Dixit. Znane i popularne mechanizmy gier towarzyskich zostały specjalnie na tę okazję opracowane i oparte o bazę bolesławieckich zabytków, wydarzenia związane z historią miasta oraz wystawy prezentowane w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Następnie grupy odwiedziły z przewodnikiem bolesławiecki rynek i poznały ciekawostki z historii miasta. Zdobyte podczas zwiedzania inspiracje przydały się uczestnikom w dalszej części spotkania, gdy na dziedzińcu Działu Historii Miasta wcielili się, dzięki integracyjnej grze zręcznościowej, w rolę architektów prowadzących budowę historycznego miasta. Następnie grupy zwiedziły wystawy prezentowane w Dziale Historii Miasta. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Dziale Ceramiki. W ogrodzie muzealnym młodzież miała okazję poznać zasady i wziąć udział w popularnej grze plenerowej z czasów wikingów. Po emocjonujących rozgrywkach wszyscy udali się w niecodzienną, interakcyjną podróż po wystawie poświęconej historii bolesławieckiej ceramiki. 

 

 

282277516 5104685182919693 9032157181522444776 n