Szanowni Państwo,

na Sudeckim Kongresie Samorządowym w Lądku-Zdroju 8 czerwca spodziewamy się wizyty i obecności przedstawiciela PKP PLK .

Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie inwestycje w modernizację infrastruktury kolejowej planuje spółka na południu i południowym zachodzie Dolnego Śląska.

Na stronie spółki dostępna jest mapa z inwestycjami, niestety w naszym regionie planowane są tylko :

 

- modernizacja/rewitalizacja linii kolejowej ze Świdnicy przez Zagórze Śląskie, Jugowice do Jedliny Zdrój;

- rewitalizacja linii z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy (znaczenie dla rozbudowy wrocławskiej aglomeracyjnej komunikacji kolejowej);

- rewitalizacja linii z Legnicy przez Jawor, Strzegom, Jaworzynę Śląską do Świdnicy;

- modernizacja głównej linii kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry na odcinku z Marciszowa przez Janowice Wielkie do Jeleniej Góry;

- modernizacja linii kolejowej z Jeleniej Góry przez Starą Kamienicę, Lubań i dalej do Zgorzelca;

- modernizacja linii na odcinku miasta Kłodzko wraz z rozbudową dworca kolejowego Kłodzko Miasto.

 

 

Na pewno te planowane inwestycje nie rozwiązują problemu wykluczenia kolejowego obu regionów - wałbrzyskiego i jeleniogórskiego.

W związku z tym proszę Państwa o skonsultowanie w gronie samorządowców skupionych w poszczególnych regionach – powiatach (ziemia dzierżoniowska, ząbkowicka, powiat kłodzki, aglomeracja jeleniogórska, powiaty lubański, lwówecki, bolesławiecki, zgorzelecki), nieodzownych waszym zdaniem linii kolejowych i elementów infrastruktury kolejowej (bocznice, dworce, inne), których modernizacja, rozbudowa są kluczowymi dla rozwoju gospodarczego tej części Dolnego Śląska tak w zakresie przewozów wysokotonażowych jak i kolejowej komunikacji pasażerskiej (dojazdy do pracy + turystyka).

 

Proszę o zgłaszanie wspólnych propozycji tych rozwiązań do środy do godziny 16.00

Chcielibyśmy przedstawić na kongresie w trakcie dyskusji z przedstawicielami PKP PLK nasze wspólne stanowisko sygnatariuszy Porozumienia Sudety 2030.

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

Marcin Augustyniak
Pełnomocnik Prezydenta
ds. Strategii rozwoju obszaru "Sudety 2030"
Biuro Zarządzania Strategicznego,
Nadzoru Właścicielskiego,
Funduszy Europejskich
i Rozwoju Gospodarczego
Urząd Miejski w Wałbrzychu